Repertuar

Prezentując nasze widowiska Aktorzy Teatru Za Jeden Uśmiech sprawią, że na buziach maluchów pojawi się uśmiech, radość i szczęście. Zapewnimy im nie tylko śledzenie i przeżywanie losów bohaterów barwnych sztuk, ale zabierzemy je na te kilka chwil do innego, baśniowego świata, w którym … wszystko się może zdarzyć. Ważnym atutem spektakli jest ich interaktywny charakter- dzieci cały czas zapraszane są przez aktorów do zabawy. Podczas widowiska, każde dziecko będzie mogło zaprezentować swoje możliwości aktorskie, wokalne.

Nasze spektakle:

W krainie Tamaru

W odległej krainie Tamaru, gdzie zakwita Kwiat Paproci, w maleńkiej wiosce mieszka chłopiec o imieniu Soso. Potrzebuje ciągłych przygód. Jego wioska to dla niego stanowczo za mało. Bardzo chciałby ruszyć w świat, żeby poznać, co oznacza prawdziwe życie, pełne wyzwań i niebezpieczeństwa. Jego towarzyszem zabaw jest prześmieszny tygrysek Nino. Razem zawsze wplątują się w tarapaty. Życie w wiosce toczy się miło i spokojnie. Całym plemieniem opiekuje się bardzo stara i mądra prababcia Panopa. Zna dawne czasy i widziała wiele zadziwiających rzeczy. Do jego wioski przybywa zły i chciwy smok. Wszyscy mieszkańcy muszą go razem przezwyciężyć, żeby uratować siebie i swoich bliskich. Soso chce pierwszy walczyć ze smokiem, lecz wszystkie jego próby kończą się fiaskiem. Prababcia opowiada mu starą historię o wiązce patyków. Dopiero teraz chłopiec rozumie, jak ważne jest działanie razem i jaką siłę ma wspólna praca. Dzięki temu i wspaniałemu pomysłowi Soso, udaje im się pokonać smoka. Od tej pory nie chce już nigdy stąd wyjeżdżać, bo wie, że życie w miłości ze swoimi bliskimi jest dla niego najważniejsze.

Marek Niedowiarek

Historia upartego chłopca, który nie wierzył w świętego Mikołaja. Nieoczekiwanie Marek zostaje przeniesiony w sam środek przedświątecznego zgiełku do fabryki Mikołaja, jednak ani gadające zabawki, ani pomocnik Mikołaja- Krasnal nie są w stanie przekonać chłopca o istnieniu Świętego. Za niegrzeczne zachowanie wobec innych spotyka go kara – chłopiec przemienia się w robota-zabawkę, a uratować może go tylko Mikołaj. Chłopiec przekonuje się o tym, że Święty jest prawdziwy i kocha wszystkie dzieci – także te niezbyt grzeczne.

Świerszcz Maurycy i banda komara

Perypetie łąkowego poety – świerszcza Maurycego, który bezskutecznie wzdycha do pracowitej Mrówki. Sytuację wykorzystuje chuligan Komar, który przekonuje go, że aby być „fajnym”, należy popisywać się, przeklinać i dokuczać słabszym. Świerszcz gorliwie wypełnia zlecone przez Komara zadania – posuwa się nawet do kradzieży, aby zaimponować ukochanej. Kiedy okazuje się, że niechcący okradł swoją ukochaną Mrówkę z zimowych zapasów, Świerszcz zaczyna rozumieć, jak błędne było jego zachowanie. Z pomocą publiczności udaje mu się aresztować Komara i zdobyć przychylność wybranki.

Historia zaginionego snu

Baśń o dziewczynce imieniem Fifi, która po przebudzeniu nie pamięta swojego snu. Postanawia wyruszyć na jego poszukiwania wraz ze swoim wymyślonym przyjacielem Dźredziem. Podczas wędrówki spotyka szereg niezwykłych postaci – jedne okażą się pomocne, inne będą próbowały wprowadzić zamęt w podróży Fifi. Bohaterka odkrywa, że jej sen skradł okrutny Pożeracz Snów. Dzięki sile swojej wyobraźni oraz pomocy przyjaciół dziewczynka pokonuje złego stwora i odzyskuje utracony sen.

Opowieść starego zegara

Gaudenty to samotny i zgorzkniały księgowy wiecznie zajęty pracą. Za sprawą figla spłatanego przez duchy czasu, przenosi się do odległej krainy zamieszkałej przez smoki. Bohater jest tak zajęty poszukiwaniem drogi do domu, że nie zwraca uwagi na prośby mieszkańców o uwolnienie spod czaru złej czarownicy. Jednak kolejne spotkania z bajkowymi postaciami uświadamiają mu siłę takich wartości jak przyjaźń, radość, pomoc słabszym. W obronie smoków staje do walki z czarownicą, a dzięki pomocy ducha lasu pokonuje wiedźmę i wraca do swojego świata zupełnie odmieniony.

Leśne przygody kota Leona

Opowieść o wdzięcznym acz leniwym kocie Leonie, który pod wpływem lekkomyślnie podjętego zakładu wyrusza do lasu, aby spędzić dwie noce pod gołym niebem. Poznaje leśne zwierzęta i odkrywa, że ich spokojne życie zakłóca pewien niegrzeczny chłopiec, który zaśmieca przyrodę i straszy zwierzęta. Chcąc pomóc swoim nowym przyjaciołom, kot Leon obmyśla zasadzkę i z pomocą publiczności daje chłopcu nauczkę. Nastraszony psotnik zobowiązuje się wysprzątać las, a pomaga mu w tym kot, objaśniając zasady segregowania odpadów do osobnych pojemników. Zwierzęta mogą odetchnąć z ulgą, a uradowany kot wraca do domu.

Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz

Pogodna historia o perypetiach pirata Alonzo, który namówiony przez wierną papugę Alicję wyrusza w szaloną morską podróż. Jego celem jest skradziony skarb Królowej Mórz oraz ręka pięknej władczyni. Po drodze pirat odwiedza nieznane dotąd wyspy, gdzie przeżywa zabawne przygody, poznaje smak przyjaźni, uczy się pomagać słabszym. Po wielu perypetiach odzyskuje zaginiony klejnot, a wzruszona Królowa Mórz oddaje mu swoje serce.

Pirat Alonzo II – podróż za horyzont

Dalszy ciąg przygód dzielnego pirata. Tym razem Alonzo rusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć zaginionego podczas burzy przyjaciela. Podczas tułaczki po morzach i oceanach bohater spotka liczne postaci, w towarzystwie których między innymi poznaje geografię świata i poznaje przyszłość dzięki zaczarowanej lunecie. Dzięki pomocy nowych przyjaciół uda mu się dotrzeć do bezwzględnej Syreny przetrzymującej piratów w swoim więzieniu i obmyślić fortel, który wydostanie przetrzymywanego druha z pułapki.

O królewnie Leniuszce i chińskim czarodzieju

Leniuszka to rozpieszczona młoda królewna, która całe dnie spędza na jedzeniu słodyczy i psotach. Tata-król postanawia sprowadzić do królestwa sławnego czarodzieja Lao-Czin, aby odmienił serce królewny, jednak Leniuszka, zamiast wysłuchać słów mędrca, kradnie mu różdżkę. Bawiąc się nią, dziewczynka niechcący przemienia się w świnkę,. Po szczerych przeprosinach i obiecaniu poprawy Czarodziej przywraca królewnie dawną postać.

Rycerz Bolko z Kociejdziury i królewna z wieży

Zabawna historia dzielnego rycerza Bolka, pragnącego ocalić królewnę Matyldę uwięzioną w wieży. Zadanie to okazuje się niełatwe – po pierwsze, Matylda przyjmuje zaloty rycerza z umiarkowanym entuzjazmem, po drugie – czeka go spotkanie z budzącą respekt wiedźmą Andżelą. Podczas wędrówki przez wielki las, Bolko spotyka płatającego figle chochlika i kruka, który zna wszystkie drogi w lesie. Dzięki swojemu sprytowi oraz pomocy publiczności, dzielny bohater zdobywa klucz do wieży i umyka czarownicy. Uwolniona Matylda przyjmuje jego oświadczyny.

Zakochana czarownica

Wesołe perypetie czarownicy Gryzeldy , która upiera się poślubić młodego księcia. Kiedy zamieszczenie anonsu nie przynosi rezultatu, przedsiębiorcza wiedźma wymyśla kolejne fortele: przebiera się za staruszkę, szykuje napoje miłosne, a nawet posuwa się do porwania wybranka. W rezultacie – na skutek własnego roztrzepania – przemienia samą siebie w ropuchę. Czy książę wykaże się wspaniałomyślnością i odczaruje sympatyczną, choć szaloną czarownicę?

Córka króla Zimlandii

Świąteczna opowieść o córce króla – Zimlince, która całe dnie spędza na psotach i terroryzuje dwór coraz to nowymi zachciankami. Jest przekonana, że jako królewna może dokuczać innym i powinna dostać wszystko, czego zechce. Kiedy dziewczynka pisze niegrzeczny list do świętego Mikołaja z listą żądań, miarka przebiera się. Zamiast stosu prezentów dostaje w podarunku rózgę, za pomocą której niechcący przemienia samą siebie w świnkę. Aby wrócić do dawnej postaci, mała królewna musi zastanowić się nad swoim postępowaniem i przeprosić wszystkich, których skrzywdziła. Kiedy Zimlince uda się tego dokonać, przybywa sam Mikołaj i zdejmuje z dziewczynki czar. Następuje wspólne rozdanie prezentów.